سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸
مترو خط 6
 پروژه خط 7 مترو تهران
خطوط 6 و 7 مترو در سال 95 اولويت اصلي توسعه حمل و نقل عمومي در تهران هستند كه درصورت رسيدن به حداكثر ظرفيت مي‌ توانند حدود 2 ميليون نفر به جا به ‌جايی ‌مسافران روزانه شهر بيفزايند. 
با بهره ‌برداري از خطوط 6 و 7، طول خطوط متروي پايتخت به 241 كيلومتر خواهد رسيد. همچنين تعداد ايستگاه‌ هاي مترو به 156 مي‌رسد. این دو خط جنوب تهران را به مناطق شمالي و مركزي متصل كرده و به‌ دليل داشتن تقاطع با ساير خطوط مترو قطعاً در کاهش ترافیک و آلودگی هوا موثر بوده و كيفيت زندگي مردم شهر تهران را ارتقاء خواهد داد.
خط 7 متروی تهران با 22 ایستگاه، 22 هواکش میان تونلی، 27 کیلومتر تونل، 1 پارکینگ شبانه قطار و 1 پایانه به عنوان عمیق ‌ترین خط متروی تهران از شهرک امیرالمؤمنین (قصر فیروزه) و در کنار ورزشگاه تختی در جنوب شرقی تهران آغاز شده و پس از طی مسیر شرقی - غربی و تقاطع با خط یک در ایستگاه مولوی، به سمت شمال متمایل می ‌شود و در ایستگاه نواب با خط دو و در ایستگاه توحید با خط چهار تقاطع خواهد داشت و سپس در امتداد بزرگراه چمران ادامه پیدا می ‌کند و پس از عبور از کنار برج میلاد، وارد میدان صنعت در شهرک غرب گردیده و در انتها به میدان کتابی در سعادت آباد می ‌رسد. این خط همچنین در تقاطع های بزرگراه شهید محلاتی با خیابان 17 شهریور و همچنین تقاطع بزرگراه شهید چمران با بزرگراه جلال آل احمد (پل نصر) با خط در حال احداث 6 مترو، ایستگاه تقاطعی و در ارتباط تبادل مسافر می باشد.
مسئولیت تأمین مالی پروژه توسط شرکت سرمایه گذاری شهر آتیه به نمایندگی از طرف بانک شهر و طراحی و ساخت تونل و ایستگاه‌ های این خط توسط شرکت مهندسی سپاسد به عنوان پیمانکار اصلی و شرکت های ساب نیرو، عمران سریر، آگور، موسسه شهید رجایی، ایستاب، پارس فن مغان، تدبیر عمران پارس، وحدت مسجد سلیمان و سازه کاران ایلام بعنوان پیمانکاران دسته دوم در حال انجام می باشد.
روش اجرای تونل در این پروژه بصورت مکانیزه توسط ماشین حفاری تونل (TBM) و حد فاصل ایستگاه (A7) تا (B7) بصورت روش سنتی (NATM) انجام می گیرد. همچنین روش ساخت بیشتر ایستگاه های این خط به روش تونلی شمع و ریب و تنها در ایستگاه (B7) روش اجرا بصورت ترانشه باز می باشد. همچنین دو ایستگاه (D7) و (U7) بصورت تلفیق نیمی به روش ترانشه باز و نیمی به روش تونلی شمع و ریب در حال ساخت می باشند.
شرکت سرمایه گذاری شهرآتیه، تمام تلاش خود را برای اجرای این پروژه با کیفیت مطلوب و در زمان مناسب به کار خواهد بست و آسایش و رفاه مردم تهران را مسئولیت خطیر اجتماعی خود می داند.