سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸
مترو خط 6
 پروژه خط 6 مترو تهران
خطوط 6 و 7 مترو در سال 95 اولويت اصلي توسعه حمل و نقل عمومي در تهران هستند كه درصورت رسيدن به حداكثر ظرفيت مي ‌توانند حدود 2 ميليون نفر به جا به ‌جايي ‌مسافران روزانه شهر بيفزايند.
با بهره ‌برداري از خطوط 6 و 7، طول خطوط متروي پايتخت به 241 كيلومتر خواهد رسيد. همچنين تعداد ايستگاه ‌هاي مترو به 156 مي‌رسد. این دو خط جنوب تهران را به مناطق شمالي و مركزي متصل كرده و به‌دليل داشتن تقاطع با ساير خطوط مترو قطعاً در کاهش ترافیک و آلودگی هوا موثر بوده و كيفيت زندگي مردم شهر تهران را ارتقاء خواهد داد.
خط 6 مترو به عنوان یکی از خطوط اصلی متروی شهر تهران با 27 ایستگاه، 24 هواکش میان تونلی، ۳۱ کیلومتر تونل، یک پارکینگ شبانه قطار و 1 پایانه، به صورت قطری شمال غرب پایتخت را به جنوب شرقی آن متصل می نماید. این خط دارای ۳۱ کیلومتر و ۳۰ ایستگاه بوده و از محدوده حرم حضرت عبدالعظیم آغاز شده و پس از طی یک مسیر جنوب به شمال در ایستگاه میدان شهدا با خط چهار، در ایستگاه امام حسین با خط دو، در ایستگاه هفت تیر با خط یک و در ایستگاه میدان ولیعصر با خط سه، تقاطع خواهد داشت و سپس به سمت غرب امتداد مسیر داده و به محدوده شمال غربی تهران خواهد رسید.
در حال حاضر ساخت این مترو از جنوب به شمال ادامه دارد. لازم به ذکر است این خط در تقاطع های بزرگراه شهید محلاتی با خیابان 17 شهریور و همچنین تقاطع بزرگراه شهید چمران با بزرگراه جلال آل احمد (پل نصر) با خط در حال احداث 7 مترو، ایستگاه تقاطعی و در ارتباط تبادل مسافر می باشد. طرح توسعه خط 6 متروی تهران به سمت شهر ری شامل 4 ایستگاه و به طول تقریبی 5 کیلومتر است.
مسئولیت تأمین مالی، تأمین مصالح، طراحی و ساخت تونل و ایستگاه‌های این خط در قالب کنسرسیوم بانک شهر با سه شرکت پیمانکار آهاب، سابیر بین الملل و چیلکو در سه قطعه به شرح زیر در حال انجام می باشد.
1- قطعه جنوبی از ایستگاه پایانه دولت آباد (A6) در جنوب شرقی تهران شروع و تا ایستگاه میدان سپاه (J6) ادامه می یابد و شامل 10 ایستگاه می باشد. طول تونل این قطعه 80/10 کیلومتر بوده که توسط شرکت آهاب در حال ساخت می باشد. روش اجرای تونل در این بخش بصورت مکانیزه توسط ماشین حفاری تونل (TBM) انجام می گیرد. همچنین روش ساخت ایستگاه های این محدوده به دو روش ترانشه باز و روش تونلی شمع و ریب می باشد.
2- قطعه میانی از ایستگاه میدان سپاه (J6) شروع و تا ابتدای ایستگاه پارک لاله (O6) توسط شرکت آهاب در حال ساخت بوده که شامل 4 ایستگاه می باشد. روش اجرای تونل در این بخش بصورت غیر مکانیزه و به روش سنتی (NATM) انجام می گیرد. همچنین روش ساخت ایستگاه های این محدوده به روش تونلی شمع و ریب می باشد.
3- قطعه شمالی این خط از ایستگاه پارک لاله (O6) شروع و تا ایستگاه سولقان (شهرک شرکت نفت) (Z6-1) توسط دو شرکت سابیر بین الملل و چیلکو شامل 13 ایستگاه در حال ساخت می باشد. روش اجرای تونل در این بخش بصورت غیر مکانیزه به روش سنتی (NATM) انجام می گیرد. همچنین روش ساخت ایستگاه های این محدوده به روش تونلی شمع و ریب می باشد.
شرکت سرمایه گذاری شهرآتیه، تمام تلاش خود را برای اجرای این پروژه با کیفیت مطلوب و در زمان مناسب به کار خواهد بست و آسایش و رفاه مردم تهران را مسئولیت خطیر اجتماعی خود می داند.